Můžete si vybrat z několika možností
Máte špinavé auto a řešíte problém, kde svého miláčka dobře, levně a bezpečně umýt? Zda dojet do portálové myčky s kartáči, využít službu ručního mytí nebo si auto umýt doma na dvorku sám? My Vám představíme další možnosti.
Mytí automobilů v samoobslužných mycích boxech
Pozitiva samoobslužného ručního mytí lze shrnout do dvou slov: kvalita a nízká cena.
Vůz si totiž umýváte podle svých potřeb přímo Vy a díky vysokotlaké trysce se můžete dostat téměř kamkoliv – na podvozek, blatníky, disky kol atd. Znečištění vidíte přímo na autě a dokáže umýt podběhy a blatníky kol zevnitř, což zatím žádná portálová myčka, bez patřičných úprav nebo vstřícné obsluhy, běžně neumí. Samoobslužným mytím se také eliminuje riziko poškrábání laku vozidla.
Výhodou je také variabilita, kdy si můžete umýt motocykly, jízdní kola, přívěsné vozíky nebo čtyřkolky. A stejně tak umýt vozy se střešním nosičem nebo jinou nástavbou
Další služby mycích boxů
Výhodou mycích boxů je dostupnost samoobslužného vysavače nebo nádoby na odpadky a vyklepávače nebo myčky koberců. V kombinaci s dostatečným prostorem na parkování je Vám nabídnuta možnost provádět základní péči nejen o exteriér, ale i interiér vozidla. Komfort i oblíbenost jistě také zvýší možnost zapůjčení mycího kartáče, nákupu autokosmetiky pro předčištění i finální ošetření vozidla nebo občerstvení při čekání na volnění mycího boxu.
Nevýhody
K nemnohým záporným stránkám samoobslužného mytí patří naopak nemožnost přímého sušení (i když některá profi centra vlastní i stroj na sušení vozidel v mycích boxech) a fakt, že samotné mytí trvá delší dobu. To může vést k nižší provozní kapacitě mycího místa a k delší čekací době na volný box. Některé z nás může od samoobslužného mytí odrazovat i to, že si na rozdíl od kartáčové nebo tunelové myčky u mycího boxu, musíme všechno udělat sami.
Mytí u garáže je zakázáno
Mytí auta vysokotlakým čističem doma před garáží by nemělo pro samoobslužné mycí boxy představovat konkurenci. Avšak pouze teoreticky – v praxi si motoristé běžně vůz umývají před svým domkem. Přitom zákon o vodách prakticky zakazuje používání saponátů a jiných rozpouštědel na místech, která nejsou vybavena technologií, jež by zabránila úniku uvolněných nebezpečných látek z vozidla do kanalizačního řádu nebo volné přírody. Pokuta za umývání vozu na nevhodných místech dosahuje výše až pěti tisíc korun.
Na co si dát pozor
Abyste si vybrali právě tu Vaši myčku, věnujte pozornost dalším důležitým faktorům. Když už jsou mycí boxy v provozu, je důležité, aby byla správně nastavena doba mytí. Je-li nastavena na příliš krátkou dobu, nutí nás to k vhazování dalších mincí nebo nákupu dalšího žetonu a vyvolává pocit komplikované či drahé služby. Příliš dlouhý interval mytí naopak zbytečně prodlužuje dobu mytí a tím i čekání na uvolnění boxu.
Nepříznivý vliv má malý nebo naopak zbytečně velký výkon vysokotlakého čističe, což ovlivňující kvalitu mytí. Důležitým faktorem jsou i kvalita a vlastnosti použité chemie. Kvalitní autošampón nebo aktivní pěna dokáží nejen velmi dobře čistit, ale vytváří i bohatou pěnu a tím vozidlo dostává maximální péči. Kvalitní vosk pomáhá při sušení a měl by vytvářet lesk a nezanechávat stopy po zaschnutí. Pro případné poškození laku na vozidle si dávejte pozor na vysokotlakou hadici v otočném rameni nebo nanesení hrubé nečistoty kartáčem nebo houbou.
A nyní, auto máme krásně čisté, my sami jsme se občerstvili, tedy, vzhůru na cesty. Šťastnou cestu!